Teafaolaj gyulladt fogra: tényleg használ?

teeth-4818757_960_720

A teafa (kajeputfa) friss, kámforos aromájú olaját Ausztráliában a népi gyógyászat gyógyszerként tartja számon és a leveleiből nyert olajat a különböző felületi fertőzések helyi kezelésére használják.

Természetes hatóanyaga a terpén, valamint további 100 olyan vegyület, amelyek potenciálisan egyenként is gyógyító hatással rendelkezhetnek. Összetételéből adódóan a teafaolaj igen erőteljes fertőtlenítő, antimikrobális, gombaölő valamint sebgyógyulást segítő hatással rendelkezik így annak felhasználási lehetősége szinte végtelen.

A teafaolaj vírusos, gombás eredetű bőrproblémák és periodontális betegségek esetén is hatékonyan alkalmazható

A teafaolajat a mindennapokban főleg különböző fertőzések és bőrgyógyászati problémák kezelésére használják, erősen hígított formában. A lábfej, a sarok és a talp bőrén használva bőrpuhító, bőrnyugtató fertőtlenítő, valamint lábfrissítő és szagtalanító hatása van.

Hajtövön alkalmazva szabályozza a faggyútermelést, ezzel csökkenti a korpásodást, kipirosodást valamint a fejbőr viszketését is mérsékli. Szükség esetén 10%os koncentrációjú készítménye akár fejtetű ellen is hatásos.

Bőrön igen széleskörű a felhasználási lehetősége

Az egyszerű horzsoláson-, zsíros, pattanásos bőrproblémákon és rovarcsípéseken át való alkalmazástól egészen az ekcémás, seborrheás bőr, vagy épp a herpesz, a körömgomba és a különböző szemölcsök kezeléséig, minden fertőzéses, gombás eredetű valamint gyulladásos problémát hatékonyan és kíméletesen kezelhetünk vele.

Nagyobb bőrfelületen való alkalmazásához viszont mindenképp érdemes a felhasználás előtt a tiszta teafaolajat valamilyen bázisolajjal felhígítani. A Profimed szerint a teafaolaj mellékhatások nélkül tud fellépni a fogínygyulladással és a fogágy-gyulladással szemben.

A teafaolaj ugyanis egy olyan természetes, gyógyító hatású eszköz, amely mind a felülfertőzött bőrfelületek és szájüregi sebek ápolására, mind a fogpótló nyomása által okozott gyulladás és szájfekély ápolására, fogfájásra, valamint a foglerakódások és baktériumok okozta rossz lehelet esetén is egyaránt hatékonyan alkalmazható.

Az olyan antivirális szerekkel szemben, mint például a különböző antibiotikumok, a teafaolaj hosszú távon sem képez rezisztenciát (ellenálló képességet), így szükség szerint az a különböző szájhigiéniai céloknak megfelelően szinte korlátlan ideig szabadon használható.

Jól társítható a teafa olaja a hagyományos napraforgó- és olívaolajjal, édesmandula-, jojoba olajjal, valamint eukaliptusz-, borsmenta-, citrom-, levendula-, zsálya-, rozmaring- és római kamilla illóolajokkal.

A teafaolajjal mégis érdemes óvatosan bánni

Bár hígítatlanul is a bőrre kenhető, nagy koncentrációban használva az arra érzékenyeknél azonban allergiás reakciók léphetnek fel, a bőr viszketését, kipirosodását, esetleg hólyagképződést, bőrgyulladást okozva.

Peroodontális problémák esetén ügyeljünk arra, hogy ne nyeljük le a teafaolajat, mert az irritálhatja  a gyomor és a belek érzékeny flóráját. Belsőleges, hígítatlan tisztaságú alkalmazása egyáltalán nem javasolt, ugyanis erős mérgezéses tüneteket, szédülést, gyomorgörcsöt, hányást, hasmenést, izomgyengeséget, zavarodottságot okozhat.