A fehérjepor keverése és egyéb használati tippek kezdőknek

pexels-karolina-grabowska-4378487

Egy ideje elkezdtél rendszeresen edzeni és ideje lenne, hogy valamilyen táplálékkiegészítővel turbózd fel az étkezéseidet? Remek megoldás erre a fehérjepor, amit szinte bármihez hozzá tudsz adni, így plusz fehérjéhez juttathatod a szervezetedet. Ez elengedhetetlen ahhoz, hogy ne csak fogyj, hanem izmosodj is. Ebben a cikkben eláruljuk, hogy mibe keverhetsz fehérjeport és mire figyelj a használata során.

Miért a fehérjepor?

A fehérjepor helyes használata minden típusú edzésnél fontos. Hiába jársz el rendszeresen futni, edzel edzőteremben, bicajozol, esetleg otthon végzel erősítő gyakorlatokat, ha nem figyelsz arra, hogy mit eszel. A kemény edzések mellé ugyanis elengedhetetlen a megfelelő mennyiségű fehérje, ami segít, hogy sportolás során ne az izmaidból fogyj, hanem zsírból. Emellett a fehérje támogatja az izomépítést és a regenerálódást.

 

Fontos viszont tudni, hogy a napi szintű fehérje turmix ivással nem fogsz nagyobb izomra szert tenni, ha nem csinálsz érte semmit. Viszont elegendő fehérjét nehéz úgy bevinni a szervezetedbe, hogy csak szilárd ételt eszel. Ha sokat mozogsz és edzel, akkor egy idő után elengedhetetlen, hogy kiegészítsd az étkezéseidet. Amennyiben viszont egy nap kétszáz grammnál több proteint viszel be, akkor mindenképpen jó megoldás a fehérje turmix készítése a diéta során. Semmiképpen ne ess át a ló túloldalára, hiszen a túl sok keverék és a nem megfelelő étkezés hatására elhanyagolod a testedet és szénhidrát hiányában gondok adódhatnak.

Valóban működnek a protein porok?

Sok embernek fogalma sincs arról, hogy tulajdonképpen mire jó és mihez érdemes fogyasztani protein porokat? A kiegészítő akkor működik, ha ismered a miérteket és megfelelő módszert alkalmazol a használatukhoz. A fehérje abban segít, hogy a tested képes legyen ellátni egyes funkciókat, mint az izmok fenntartása és regenerálódása. Ez persze csak az egyik feladata, hiszen az aminosav láncok azért is felelnek, hogy a vér PH-ja egyensúlyban legyen. Ezek hiányában ugyanis az immunrendszered gyengébb lesz, de a folyadékegyensúly is felborulhat. A fehérje rendszeres fogyasztása tehát nemcsak sportoláshoz szükséges, hiszen számos egyéb feladata van.

 

A porok önmagukban nem elegendőek a kiegyensúlyozott táplálkozáshoz, hiszen ugyanúgy kell enni szénhidrátot és zsírokat. Viszont remek megoldás, ha nem tudsz elég fehérjét bevinni a szervezetedbe étkezések alatt. Ha nem eszel húst, nem szereted a hüvelyeseket, a tejtermékeket, akkor bizony nem árt máshogy pótolnod a proteint.

 

Mire és hogyan használható?

Azt már elárultuk, hogy miért érdemes fehérjeport fogyasztani, az azonban nem tiszta, hogy mibe és hogyan keverheted bele. Nemcsak turmixként kiváló, hiszen nyugodtan hozzá tudod adni a reggeli zabkásához, használhatod valamennyi liszt helyettesítésére a süteményekbe, de jó ízt ad bármilyen édes ételnek. Sokan protein palacsintát készítenek belőle, amihez valamilyen cukormentes lekvárt fogyasztanak. Ez mind-mind olyan ötlet, ami segíthet abban, hogy az étkezéseket ki tudd egészíteni megfelelő mennyiségű fehérjével.

 

Ha viszont úgy gondolod, hogy a folyadékbeviteledet növelnéd, akkor mindenképpen a turmixot válaszd. A fehérjepor mehet vízbe és tejbe, de tulajdonképpen bármilyen formában ihatod, ami neked jólesik.

Mennyi proteinre van szüksége az emberi szervezetnek?

Sok dolog függvénye, hogy mennyi fehérjére van szükséged. Nem mindegy ugyanis, hogy mennyit sportolsz, milyen munkát végzel és így tovább. Mivel a fehérje nagyon fontos összetevője a táplálkozásnak, így egy nap nemcsak egyszer, hanem minden fogásnál kell valamennyit bejuttatni a szervezetedbe. Az ideális mennyiséghez remek kiindulópont az izomtömeg. Ha például száz kiló vagy és 10% a testzsírod, akkor nagyjából 135-140 gramm fehérjére van szükséged. Átlag embernek azonban nagyjából testkilogrammonként egy gramm proteint érdemes elfogyasztania.

 

A fehérje turmix az előbbi példához jó kiegészítő lehet, hiszen húsokkal és túróval is megterhelő napi szinten közel 140 gramm fehérjét enni. Főleg, ha amúgy sem vagy oda ezekért az ételekért, nincs lehetőséget mindig valamilyen húst sütni vagy főzni.